Książka składa się z dziewięciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym zaprezentowano dogłębną analizę pojęcia niepełnosprawności. Uwzględniono różnorodne definicje, punkty widzenia i koncepcje. Odwołując się do doświadczeń zgromadzonych przez różne nauki (psychologia, pedagogika, prawo, socjologia, medycyna) przedstawiono ewolucję rozumienia pojęcia "niepełnosprawność", a także klasyfikacje i kwestie diagnostyczne.
W rozdziale drugim, zapoznano Czytelnika z zagadnieniami dotyczącymi integracji i włączania. Uwzględniono terminologię, cele, założenia, rodzaje oraz dylematy związane z wprowadzaniem idei integracji w życie w różnych krajach (np. w Polsce, Zjednoczonym Królestwie, USA, Szwecji, Danii). Analizie poddano także interakcje i stosunki społeczne będące podstawą dla głębszego zrozumienia sensu tzw. integracji interakcyjnej.
Rozdział trzeci zawiera kwestie terminologiczne, etiologiczne i profilaktyczne dotyczące niepełnosprawności wzrokowej. W rozdziale przedstawiono także niektóre aspekty odnoszące się do funkcjonowania psychospołecznego osób z niepełnosprawnością wzrokową (mity na temat ślepoty i niedowidzenia, słynni ludzie niepełnosprawni wzrokowo, komunikowanie się z otoczeniem przez osoby z różnorodnymi zaburzeniami widzenia).
W rozdziale czwartym zaprezentowano części składowe programu kształcenia integracyjnego, pt.: "Odkrywanie prawdy o ślepocie - Teczka Nauczycielska" opracowanego w Królewskim Narodowym Instytucie dla Niewidomych w Londynie (RNIB). Program RNIB stanowił inspirację dla twórców polskich scenariuszy zajęć na temat niepełnosprawności wzrokowej. Scenariusze te zastosowano w grupie eksperymentalnej.
Rozdział piąty obejmuje kwestie metodologiczne. Zawiera cel eksperymentu, rozważania na temat badanych zmiennych tj. samooceny i "ja", wiedzy o niepełnosprawności wzrokowej oraz postaw; problemy badawcze oraz hipotezy robocze stanowiące, tzw. problematykę badawczą. Ponadto w rozdziale znajduje się charakterystyka technik badawczych, terenu i organizacji badań oraz badanych osób.
Rozdział szósty poświęcono analizie poziomu wiedzy o niepełnosprawności wzrokowej uczniów biorących udział w zajęciach na temat problematyki ślepoty i niedowidzenia (grupa eksperymentalna - A) oraz uczniów nie poddanych oddziaływaniu edukacyjnemu w tym zakresie (grupa kontrolna - B). Sprawdzono zróżnicowanie poziomów wyjściowych (badanie pierwsze) i końcowych (badanie drugie) między grupami A i B oraz w obrębie tych samych grup.
Rozdział siódmy zawiera porównanie poziomów wyjściowych i końcowych samooceny badanych, między grupami A i B oraz w obrębie tych samych grup.
W rozdziale ósmym dokonano eksploracji postaw badanych uczniów, uwzględniając poziomy wyjściowe i końcowe dla każdej grupy z osobna oraz porównując ze sobą wyniki w tym zakresie uzyskane w grupie A i B.
Ostatni, dziewiąty rozdział prezentuje szczegółową analizę korelacyjną dwóch związków zależnościowych :
- między samooceną badanych a ich poziomem wiadomości o ślepocie,
- między poziomem wiadomościami o ślepocie a postawami badanych wobec niepełnosprawności i niepełnosprawnych
W analizie uwzględniono porównanie poziomów wyjściowych i końcowych zarówno w grupie eksperymentalnej, jak i kontrolnej. W ten sposób dokonano "próby monitorowania" dynamiki zmian w zakresie omawianych związków zależnościowych, biorąc pod uwagę to, czy badani brali udział w zajęciach opracowanych na podstawie prezentowanego programu, czy też nie.