ZATRUDNIENIE NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCYCH

25% ludzi niewidomych w wieku produkcyjnym jest zatrudnionych. W porównaniu do całej populacji zatrudnionych, ta grupa inwalidów wzroku zajmuje przede wszystkim stanowiska pracy nie wymagające żadnych kwalifikacji lub wymagające kwalifikacji niepełnych. Tylko niewielka liczba niewidomych pracuje zawodowo na stanowiskach w pełni wykwalifikowanych i menadżerskich. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Wśród nich można wymienić następujące : brak przygotowania zawodowego, brak odpowiedniego wsparcia, w tym technicznego, brak zaufania do ludzi niewidomych i negatywne postawy ludzi widzących.

Ludzie niewidomi i słabowidzący potrzebują specjalnego przygotowania, aby wykonywać pracę zawodową, podobnie jak ludzie widzący. W niektórych przypadkach mogą oni wymagać dłuższego przygotowania, dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach warunki zewnętrzne pracy muszą ulec adaptacji. Może ona polegać na przesunięciu biurka w celu uzyskania maksymalnej ilości światła w pomieszczeniu.

Niektórzy ludzie z osłabionym wzrokiem potrzebują specjalistycznego wsparcia technicznego (specjalnych pomocy, gadżetów, urządzeń technicznych), umożliwiającego im wykonywanie takiej samej pracy jak osobie widzącej. Wsparcie techniczne stanowi szereg rzeczy, obiektów o różnym stopniu złożoności : od grubego pisaka (flamastra) z filcową końcówką do pisania, co umożliwia łatwiejsze odczytywanie napisanego tekstu, aż do wyszukanych komputerowych edytorów tekstu i elektronicznych czytników zawartości ekranu monitora, które podają informacje w brajlu lub w "mowie syntetyzowanej" emitowanej przez syntetyzer mowy.

Wielu ludziom z uszkodzonym wzrokiem brakuje pewności siebie odnośnie swoich własnych zdolności. To poczucie braku pewności siebie utrwala się i wzmacnia za sprawą uprzedzeń i stereotypów dotyczących możliwości i zdolności osób niewidomych. Jeśli inni ludzie powtarzają ci wiele razy, że nie umiesz czegoś zrobić, to w końcu w to sam uwierzysz.

Wielu ludzi jest nieświadomych w zakresie specjalnych potrzeb i zdolności osób niepełnosprawnych. Ludzie widzący nie rozumieją niewidomych i ślepoty. Sądzą, że niewidomi nie umieją pracować, a co więcej, że mogą oni wykonywać jedynie zawody, które wykonywali niewidomi od zamierzchłej przeszłości, jak np. strojenie fortepianów lub plecenie koszyków.

W przeszłości ludzie niewidomi byli wyznaczani do prac lub zajęć, uważanych za odpowiednie dla nich przez widzących. Były to elementarne prace manualne, ręczne, a także "żebranie na ulicy".

Uważa się, że wielu ludzi niewidomych pracuje w zakładach pracy chronionej lub we własnych domach (chałupnictwo), ale tylko niewielu ma takie umiejętności, które umożliwiłyby założenie własnego biznesu.

Współcześnie ludzie niewidomi mogą wykonywać większość zawodów, gdy zapewni się im właściwe przygotowanie, wsparcie i pomoc. Są np. niewidomi politycy, prawnicy, biznesmeni, menadżerowie, pielęgniarki, nauczyciele, malarze, informatycy.

Royal National Institute of The Blind, London ©