Biografie słynnych dyslektyków. Tom Cruise

Tom CruiseWśród wielkich dyslektyków nie sposób pominąć Einsteina, Cher czy też Toma Cruise. Tom Cruise należy do ludzi skromnych, którzy znają swoje miejsce. Zdaje sobie też sprawę z tego, jak trudno było mu dotrzeć tam, gdzie jest teraz, tj. na sam szczyt. Był trzecim spośród czterech dzieci w rodzinie. Jego ojciec Thomas Cruise był inżynierem-elektrykiem, a matka Mary Cruise pedagogiem specjalnym. Przyszły wspaniały aktor w dzieciństwie nazywał się Thomas Cruise Mapother IV.
W wieku 18 lat, tj. w 6 lat po rozwodzie swoich rodziców, zrezygnował z ostatniej części swojego nazwiska, stając się tylko Tomem Cruise. Matka Toma Cruise pracowała aż na czterech posadach, aby zapewnić byt synowi i córkom. Jej ciągłe poszukiwanie optymalnych warunków rozwojowych dla syna spowodowało, że Tom Cruise uczęszczał aż do 15 różnych szkół.
Tom mówił na temat swojej mamy:

“Kiedy słyszę o mamie, która jest sama, moje serce podąża właśnie tam”.

Następnie Tom stwierdził:

“To był dla niej (mamy) czas cierpienia i bólu, samotności”.

Dysleksja Toma miała związek z problemami adolescencji, frustracją spowodowaną niezdolnością przetwarzania słów pisanych. Kłopoty, głównie z językiem pisanym, prowadziły do słabych stopni w szkole i niskiego poczucia własnej wartości. Po doznaniu urazu kolana Tom przestał uprawiać wrestling w szkole średniej i spróbował swoich sił w aktorstwie. Wkrótce Tom stał się tak zafascynowany aktorstwem, że porzucił szkołę, aby udać się do NYC (Nowego Yorku) i królestwa światowego kina, tj. Hollywoodu.
Do 21 roku życia wystąpił w sześciu filmach. Najbardziej znaczącym jego filmem z tego okresu był “Ryzykowny Interes” (Risky Business), gdyż rola w tym filmie otworzyła mu drzwi do wielkiego świata kina. Pod koniec lat 80. XX wieku stał się członkiem kontrowersyjnego Kościoła Scjentologicznego, wierząc, że przebywanie w tej wspólnocie religijnej pomoże mu w przezwyciężeniu dysleksji. Pomimo że uzyskał dwie nominacje do Oscara (za główne role w filmach, pt. “Urodzony 4 lipca” i “Jerry Maguire”), Tom Cruise wciąż poświęcał się doskonaleniu wykonywanych zadań, niezależnie od tego, czy zadania te służyły umocnieniu jego aktorskiego wizerunku w mediach, czy też były “przysłowiowym pieczeniem kurczaka”.
Podczas pobytu wraz z Nicole Kidman - swoją przyszłą żoną w Anglii, na planie filmu pt.: “Oczy szeroko zamknięte” Stanley Kubricka, nauczył się gotować od innej gwiazdy filmowej Sydney Pollacka.

Podczas robienia zdjęć do jednego ze swoich filmów Sydney Pollack mieszkał w przyczepie campingowej obok Cruise’a i Pollack mówił:

“Zacząłem uczyć go gotować od prostych potraw takich jak żeberka”.

Pollack mówił też tak o Tomie Cruise:

“Obserwował mnie i wszystko zapisywał. Czasami nagrywał mnie na taśmie video. To bardzo poważny i dociekliwy facet. Teraz jest świetnym kucharzem”.

W kuchni z Pollackiem, na wyścigach samochodowych z innym gwiazdorem Paulem Newmanem na planie filmu pt. “Kolor pieniędzy” (Color of Money) lub jedząc obiad na mieście ze Stevenem Spielbergiem, Cruise lękał się ujawnienia innych hollywoodzkich talentów np. do latania samolotami, co miało miejsce w filmie pt. Top Gun.

“Jest największym wielbicielem świata”.

Tak mówił o nim Cameron Crowe, reżyser filmu pt.: "Jerry Maguire” z 1996 roku. Dodał też:

“Tom jest pierwszy do śmiechu, pierwszy do oklasków i dysponuje najlepszą pamięcią, pamiętając aktorów, którzy grali nawet małe epizody w filmach z jego udziałem”.

Tom Cruise mówił o sobie:

“Kiedy byłem dzieciakiem i widziałem pracę na planie filmowym Stanleya Kubricka, Stevena Spielberga, a pamiętałem Martina Scorsese, i cały ten tam zgiełk, to nie obejrzałem się, jak stałem już naprzeciwko Paula Newmana i Gene Hackmana”.

Ostatni wieczór w domu Spielberga pozostawił jednak w psychice Cruise’a “poczucie, że jest dzieciakiem” i jeszcze wiele musi się uczyć.
W domu rodzinnym, Izabella, lat 5, oraz Connor, lat 3 – dwoje adoptowanych dzieci, sprawiało, że Cruise “zapuścił mocno korzenie w rodzinie”.

Cruise mówił:

“Kiedy mam na myśli rodzicielstwo...po prostu próbujemy zrozumieć, głębiej poznać tą przeklętą sprawę”.

On i Nicole Kidman, czytali swoim dzieciom “każdej nocy przed snem”, a on mówił:

“Opracowujemy nasz plan dnia skupiając się na potrzebach dzieci. Zabieram je do szkoły, lub robi to Nic”.

Cruise próbował być psychologiem w relacji z Connorem:

“Mówię tak. On mówi nie. Mówię nie. On mówi tak. Tak więc za każdym razem, kiedy chcę, żeby coś zrobił, mówię mu, że nie potrafi tego zrobić, a on mówi tak i idzie i to robi”.

Oboje Tom I Nicole stosowali nieortodoksyjne i nietuzinkowe sposoby wychowania a Tom mówił:

“Czasami wychodzimy na kolację i siedzimy aż do 2, 3 nad ranem i potem budzimy dzieci. One gadają, bawią się, i z powrotem kładą się spać. To szaleństwo”.

To może nie było konwencjonalne postępowanie z dziećmi, ale Cruise zauważył, że jego wychowanie jako dziecka było wybitnie typowe. ”Co jest dobre? Co jest złe?” Cruise zadawał sobie to pytanie i dodał:

“Tak długo jak jesteśmy razem z Nicole, to jest najważniejsze”.

Największym wyzwaniem, przyznał jednak, było utrzymanie dyscypliny w domu.

O małżeństwie z Nicole Kidman powiedział:

“moje małżeństwo nie zawsze jest doskonałe, ale jest szczególne”.

Tom Cruise rozstał się z Nicole Kidman po kilku latach “szczęśliwego małżeństwa”, a na podstawie plotek można powiedzieć, że obecnie jego serce bije mocniej w towarzystwie Katie Holmes (27 lat). O swoim związku z Katie Cruise mówi:

“To niezwykła kobieta. Jestem naprawdę szczęśliwy i bardziej niż zakochany”.

Na początek

LITERATURA:

Smolowe J., Morton D. (1990). Tom Cruise. The baby boom’s biggest star stayed grounded despite a broken home, dyslexia-and a pesky press. People, 23, 130-132.
Autor nieznany (2005). Tom Cruise i Katie Holmes. Ale zakochani!. Tele Tydzień, 20, 6.