SOCZEWKA

Promienie świetlne wpadające do oka muszą być załamywane lub skupione tak, że padają one na tylną część oka lub na siatkówkę, gdzie formują one czysty, wyraźny obraz. Promienie świetlne pochodzące od odległych przedmiotów wpadają do oka niemal równolegle do siebie i załamywane są słabiej. Promienie świetlne pochodzące od przedmiotów położonych blisko rozbiegają się w różnych kierunkach i muszą być załamywane mocniej tj. pod większym kątem.
Promienie świetlne są załamywane w chwili, gdy przechodzą one przez każdą część oka, ale precyzyjne ich skupianie tj. regulacja ostrości odbywa się za pomocą soczewki. Soczewka jest wielkości w przybliżeniu ziarnka grochu i jest położona za tęczówką. Jest ona przejrzysta i ma kształt podobny trochę do jajka. Soczewka jest gumowata i elastyczna, tak więc może ona zmieniać kształt. Gdy światło wpada do oka, soczewka zmienia kształt aby skupiać promienie światła na siatkówce.
Gdy promienie świetlne przechodzą przez oko są one załamywane ku sobie tzn. nie przecinając się w końcu przecinają się by zobaczyć wyraźny obraz.
Punkt przecięcia się tych promieni musi wypaść dokładnie na siatkówce, aby powstały obraz był wyraźny. Jeśli punkt przecięcia się tych promieni wypadnie przed lub za siatkówką wszystko co zobaczymy będzie niewyraźne.
Jak sądzisz dlaczego promienie świetlne mogą nie przecinać się we właściwym punkcie?
Podobnie jak i inne części ciała, tak i oczy różnią się rozmiarem i kształtem u każdego człowieka. Wielkość i kształt oka wpływają na jego zdolność do właściwego skupiania promieni świetlnych. U niektórych ludzi oko nie jest właściwego rozmiaru i kształtu.
Ludzie z krótkowzrocznością widzą blisko położone przedmioty wyraźnie, ale oddalone obiekty widzą jako zamazane, niewyraźne. Może się tak dziać dlatego, że ich gałka oczna jest zbyt duża i obraz tworzy się przed siatkówką.
Ludzie z dalekowzrocznością widzą odległe przedmioty wyraźnie, ale blisko położone przedmioty widzą jako zamazane, niewyraźne. Może się tak dziać dlatego, że ich gałka oczna jest za mała a obraz tworzy się za siatkówką.
Jak sądzisz co jesteśmy w stanie zrobić w tej sytuacji?
Jedynym możliwym rozwiązaniem problemu jest używanie sztucznych soczewek tj. okularów lub szkieł kontaktowych. Te sztuczne soczewki zmieniają drogę promieni świetlnych.
Soczewki wklęsłe są używane przez ludzi z krótkowzrocznością. Są one cieńsze w środku niż po bokach. Załamują one promienie świetlne na zewnątrz tj. zanim dotrą one do oka, tak że promienie skupiają się na siatkówce, zamiast przed nią.
Soczewki wypukłe są stosowane przez ludzi z dalekowzrocznością. Są one grubsze na środku niż po bokach. Załamują one promienie świetlne do wnętrza zanim dotrą one do oka, tak że skupiają się one na siatkówce zamiast poza nią.

Royal National Institute of The Blind, London ©